Bodrum Hızlı Satranç İlçe Birinciliği Satranç Turnuvası

BAŞLAMA-BİTİŞ TARİHİ: 16 Mart 2019

YERİ: YERİ: Bodrum İngiliz Kültür Koleji Özel Eğitim Hizmetleri (Konacık Mahallesi Seyit Onbaşı Caddesi 44/2  Bodrum Muğla)

SON BAŞVURU:  14 Mart 2019 –  Saat: 17:00

SİSTEM: İsviçre Sistemi – 7. Tur

DÜŞÜNME SÜRESİ: 15 dakika, hamle başına 10 saniye eklemeli  (15′+10”)

ORGANİZASYON: Bodrum Satranç İlçe Temsilciliği, İlçe  Spor Müdürlüğü  

ÖDÜLLERİ: 5. maddede belirtilmiştir.

1. GENEL HÜKÜMLER

1.1        TSF satranç yarışmaları talimatları, prosedürleri ve uygulama yönergeleri ile FIDE Satranç Kuralları geçerlidir.

2.  KATILIM ve BAŞVURU

 • Turnuvaya TSF Lisansına sahip 2018-2019 yılı vizesi yapılmış, 2012 ve önceki yıllarda doğan sporcular katılabilecektir.
 • Turnuvada açık olmak üzere tek kategoride yarışacaktır.
 • Başvurular bodrumsatranc.com adresinden online olarak yapılacaktır.
 • Başvurularda; sporcunun adı soyadı, doğum tarihi (gün, ay yıl), TC. Kimlik Numarası, UKD, (varsa) ELO puanı ile FIDE ID kodunun, ayrıca telefon numarasının eksiksiz olarak bulunması zorunludur. Geç kayıt veya eksik bilgiden kaynaklanacak hak kayıplarından başvuru sahipleri sorumludur.
 • Tüm katılımcıların kayıt kontrol işlemini Teknik Toplantı öncesi tamamlamaları gerekmektedir.
 • Birinci Tur eşlendirmesi belirtilen programa göre yapılacaktır. Kayıt kontrol süresinden sonra gelen sporcular UKD vb. ayrım gözetilmeksizin ilk tur eşlendirmesine listenin sonuna eklenerek alınır.
 • Birinci tur başladıktan sonra gelen sporcular bir sonraki tura alınır. İkinci turdan önce sıralama yenilenerek 2. tur eşlendirmesi yapılır. İkinci tur eşlendirmesi duyurulduktan sonra yarışmaya yeni sporcu alınmaz.

3.  EŞİTLİK BOZMA

3.1       Derecelerin eş puanla paylaşılması halinde sırası ile: Buchholz-1 (alttan), Sonneborn-Berger, Bucholz Bucholzu, Aralarındaki Maç, Galibiyet Sayısı ve Kura Çekimi eşitlik bozma yöntemleri uygulanır.

3.2       Berger Sistemde, derecelerin eş puanla paylaşılması halinde sırası ile; Aralarındaki Maç, Sonneborn-Berger, Galibiyet Sayısı, Siyahla En Çok Oynayan ve Kura Çekimi eşitlik bozma yöntemleri uygulanır.

4.  DEĞERLENDİRME

4.1       Turnuva sonuçları UHS Hızlı Satranç hesaplamalarinda kullanilacak olup ELO Rapid hesaplamalarında kullanılmayacaktır.

 5.  ÖDÜLLER 

 • Turnuva da; ilk üç derece kupa, 4-10 dereceler madalya alacaktır.
 • Turnuvadan çıkartılan, son turda hükmen kaybeden ve başhakem aksi yönde karar vermemişse ödül törenine katılmayan sporcular hak iddia edemezler.
 • Sporcular hak ettikleri tüm ödülleri alır.

6.  İTİRAZ

6.1       İtiraz kurulu oluşturulmayacaktır. Başhakemin kararı kesindir.

7.  BİLDİRİM 

7.1       Eşlendirmede Swiss Manager Unicode yazılımı kullanılacaktır.

7.2       Turnuva da FIDE Satranç Kuralları 6.7.1 uyarınca hükmen yenik sayılma süresi 10 (on) dakikadır. Satranç tahtasının başına, hükmen yenik sayılma süresinden sonra gelen bir oyuncu, hakem aksi yönde karar vermemişse oyunu kaybeder. Bu süre hakemin turu başlattığı andan itibaren hesaplanır.

 • FIDE Satranç Kuralları 9.1.2 geçerlidir.
 • FIDE Hızlı Satranç Kuralları Ek A-4 uygulanır.
 • FIDE Satranç Kuralları 11.3.2.1 ve 11.3.2.2 uyarınca; bir oyun sırasında, bir oyuncunun oyun sahasında cep telefonu, elektronik haberleşme aracı veya satranç hamleleri önerebilecek her hangi bir cihaz bulundurması yasaktır. Bu türden bir cihazı oyun sahasında üzerinde bulundurduğu belirgin/aşikâr ise söz konusu oyuncu oyunu kaybedecektir. Rakibi kazanacaktır.
 • Başhakem, katılımcı sayısına göre tur sayısını, programını ve eşlendirme sistemini değiştirmeye yetkilidir; olası böylesi bir değişiklik Teknik Toplantı’da duyurulur.
 • Tüm eşlendirme ve sonuçlar yarışma salonunda panolarda ve bodrumsatranc.com web sayfasında duyurulacaktır.
 • Turnuvanın başlangıç sıralamasında “Maksimum Rating” sistemi uygulanacaktır. Maksimum Rating, başlangıç sıralamasında sporcunun ELO ve UKD listelerindeki en yüksek puanını dikkate alan sıralama sistemidir.
 • Turnuvada güncel Hızlı Satranç UHS/ ELO listesi kullanılacaktır.
 • Tüm katılımcılar bu yönergeyi okumuş ve uymayı kabul etmiş sayılırlar.

8.  İLETİŞİM

8.1       Turnuva Direktörü       : Atilla GÜRMEN       İletişim Telefonu         : 0530 6400533

9.  PROGRAM   

TURNUVA PROGRAMI
Tarih Saat Açıklama
16 Mart 2019

Cumartesi

 

09:00 – 09:30 Kayıt Kontrol İşlemlerinin Başlaması – Bitişi
09:30 Teknik Toplantı
09:50 1.Tur Eşlendirmesinin İlanı
10:00 1. Tur
11:00 2. Tur
12:00 3. Tur
14:00 4. Tur
15:00 5. Tur
16:00 6. Tur
17:00 7. Tur
Son Turun Bitiminden Sonra ÖDÜL TÖRENİ

Etiketler:

css.php