“R.Hilal Köseoğlu” Anı Satranç Turnuvası

Muğla Satrancının Eski İl Temsilcisi “R.Hilal Köseoğlu” anısına gerçekleştirilecek olan satranç turnuvası 29-30 Aralık 2012 tarihlerinde Bodrum Marmara Kolejinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir. Muğla’da Satranç sporunun gelişimine büyük katkı sağlayarak ilçe temsilciliği uygulamasını başlatan eski il temsilcimizi saygı ile anıyoruz.

RIZA HİLAL KÖSEOĞLU

1953’de Muğla’da doğdu.  İlk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladı .Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü ve O.D.T.Ü. Makine Mühendisliği Bölümü’nü yarıda bırakarak ,Dokuz Eylül Üniversitesi  ,Güzel Sanatlar Fakültesi ,Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü ,Tiyatro  Ana Sanat Dalı Dramatik Yazarlık Bölümünden 1985’de mezun oldu.

Uluslar arası Lisanslı Hava Trafik Kontrolörü olarak Ankara-Esenboğa  ,İzmir-Çiğli  ve Erzurum Hava Limanların da görev  yaptıktan sonra doğduğu kente yerleşti. Muğla’da ki  yerel  gazeteler de gazeteci, yerel  televizyonlar da program yapımcısı olarak çalıştı .Yazıları ve TV programları genellikle siyasi gündem ve Milli Mücadele’de Muğla konuları üzerineydi .Gençlik Spor İl Müdürlüğü ,Satranç İl Temsicisi olarak da uzun yıllar görev yaptı.

Evli,2 çocuk ve 1 torun sahibi olan R.Hilal Köseoğlu,2,5 yıl mücadele ettiği kansere yenik  düşerek 14 Aralık 2009’da aramızdan ayrıldı.

Eserleri:

KARGI -1986’da’’T.C. Kültür ve Turiz Bakanlığı,Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ,Gençlik  Oyun Yarışması’’nda 3.lük aldı

ÇIĞLIK-1997’de ‘’Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği , Kadın Oyunları ve Öykü Yazım Yarışması’’ Başarı ödülü kazandı

KARGI ve ÇIĞLIK Ekim 2011’de Yeni Tiyatro Dergisi ‘ nin 27. Oyun Kitabı olarak yayımlandı.

ZÜMRÜDÜANKA VE KURTULUŞ SAVAŞIN ‘ DA MUĞLA GERÇEĞİ adlı kitabı da yine Yeni Tiyatro Dergisinin 31. Oyun Kitabı olarak Mayıs 2012 de yayımlandı.

Etiketler:

css.php