Demre Kerigan Türkiye İkincisi


“Demre Kerigan” Adını Türk Satranç Tarihine Yazdı

Demre 2009-2010 Türkiye Şampiyonasını (Büyükler-Genel Kategori) İkinci Tamamladı.

Türk Satrancının Zirvesine adını yazan Şampiyonumuzu kutluyoruz.

24 Mart – 07 Nisan 2010 Tarihlerinde Sinop’da gerçekleştirilen Türkiye Finaline 14 Sporcu Katıldı. Turnuvaya 13.sırada başlayan 18 Yaş altı Türkiye Şampiyonu sporcumuz, şampiyonluğu son maçına kadar kovaladı. Son maçınıda kazanan Demre Kerigan, turnuvayı ikinci sırada tamamladı.


Demre Kerigan’ın Maç Sonuçları

http://odtusatranc.com/tr/?p=528

http://tr2010.tsf.org.tr/

BODRUM’UN   SATRANÇTAKİ   GURURU DEMRE

2009-2010 Türkiye Satranç Şampiyonasında Türkiye İkincisi Oldu.

1993 doğumlu Demre Kerigan 2003 yılında Bodrum’da Atilla Gürmen ile başladığı satranç serüvenini, önce okul, sonra ilçe daha sonra il ve ülke düzeyinde katıldığı turnuvalarda birçok defa dereceye girerek, birincilikler alarak, sürdürmeye devam ediyor.

Bodrum’da katıldığı ilk önemli turnuva ÇYDD’nin 11-12 2005 tarihinde düzenlediği turnuva olan Demre burada Büyükler Kategorisinde üçüncülük almıştı.

Daha sonra 2006 Cumhuriyet Kupası Birinciliği, Muğla MEB Satranç Turnuvası Yıldızlar kategorisinde Birincilik ve 2006 MEB Türkiye Satranç Şampiyonasında Türkiye Birinciliği aldı. Başarılarından dolayı Muğla Valiliği ve Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi.

2008 yılında Türkiye Satranç Federasyonunun düzenlediği Türkiye Yaş Grupları Satranç Turnuvasında 16 yaş grubunda ilk sekize girerek Milli Takım havuzuna alındı. Aynı yıl Milli forması giyerek Dünya 16 Yaş altı Satranç Olimpiyatlarında masa ikinciliği ile ülkemize gümüş madalya kazandırdı.

2008 Aralık ayından itibaren Birinci Ligde, ODTU Satranç Takımında mücadele etmeye başladı.

2009 Türkiye Satranç Federasyonu Yaş Grupları Turnuvasında 16 yaş grubunda Türkiye Üçüncülüğünü kazandı. Yine TSF’nin 2010 Yaş Grupları Satranç Turnuvasında 18 yaş gurubunda Türkiye Şampiyonu oldu.

Yurt içinde ve yurtdışında birçok turnuvaya katılarak hem deneyimini hem de uluslararası kuvvet puanını (Elo) arttırdı.

Bursa’da yapılacak olan 2010 Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye Satranç Şamiyonasında Muğla ilini temsil etmeye hazırlanırken,  Türkiye Satranç Federasyonu tarafından Türkiye Satranç Şampiyonasına çağrıldı. Demre 13 sporcu ile birlikte Türkiye şampiyonası için 24 Mart – 7 Nisan 2010 tarihlerinde Sinop’ta yapılan bu turnuvaya katıldı. Başlangıç sıralamasında 13 sırada başladığı Türkiye Satranç Şampiyonasında son tura kadar kovaladığı Türkiye Şampiyonluğu mücadelesinde Demre KERİGAN Türkiye İkincisi oldu.

Demre’nin satrançtaki başarısı ve hızlı yükselişinde en başta satranca duyduğu sevginin, bu konudaki ciddi çalışma azminin yanı sıra ailesinin ve Lise üçüncü sınıfında okumakta olduğu Bodrum Marmara Koleji’nin desteğinin büyük olduğu ortadadır.

İlerde satrançta mutlaka unvan sahibi olmak isteyen Demre’ye başarılarının devamını diliyoruz.

Fotoğraf Galeri

Etiketler: , ,

css.php